Zákaznícka linka: +421 940 410 410

Publikované 4. júna 2019

Vážení partneri, po dlhšej odmlke by sme sa s Vami opäť radi podelili o aktuálne informácie súvisiace s príchodom eKasa: 
V tomto newslettri sa dočítate:
1. Kód ORP: o čo ide, kedy a ako si ho vyžiadať
2. Informácie ohľadom aktualizácie na eKasu

1. Čo je kód ORP, kedy a ako si ho vyžiadať?

Pripravenosť na eKasu, kde sa termín všeobecnej platnosti novej legislatívy nezadržateľne blíži, sa už stala medializovanou témou. Z reakcií Finančnej správy i nového Ministra Financií je bohužiaľ zrejmé, že ochota konfrontovať sa s realitou, ktorou je nedostupnosť vhodných riešení pre širokú vrstvu podnikateľov, je veľmi obmedzená. Odklad povinnosti ani ochota tolerovať jej nesplnenie zatiaľ neboli deklarované. Minister podnikateľov vyzval, aby si v termíne minimálne vyžiadali tzv. kód ORP a prejavili tak snahu zákon dodržať.

O čo ide? ORP je online registračná pokladnica (tj. registračná pokladnica schopná online komunikovať s portálom eKasa) a kód ORP je registračný identifikátor nahrádzajúci kód DKP (daňový kód pokladne), ktorý bol Vašej registračnej pokladni pridelený doteraz. Kód ORP bude potrebné pri prechode na eKasu zadať do Vášho pokladničného systému, aby tento následne mohol evidovať Vaše účty online na portáli  eKasa.
Na základe výzvy Ministra odporúčame, aby ste o svoj kód ORP požiadali čo najskôr. Pracovníci FS žiadosti vybavujú manuálne, aktuálne to trvá priemerne do 5 pracovných dní. Ak teda o svoj kód ORP požiadate s predstihom, vyhnete sa prípadnému zdržaniu neskôr.    
O kód ORP je potrebné požiadať online – žiadna iná možnosť neexistuje. Urobíte tak prostredníctvom svojej osobnej internetovej zóny na portáli finančnej správy.

Návod na žiadosť o pridelenie kódu ORP nájdete tu.

Tip: Sami možno portál finančnej správy nepoužívate a netušíte, že tam máte k dispozícii niečo ako osobnú zónu. Vaši účtovníci však všetky vaše daňové hlásenia odosielajú vo vašom mene online práve cez tento portál a tak sa budú vedieť zorientovať a vyžiadať kód ORP za vás.

DÔLEŽITÉ: VYŽIADAJTE SI KÓD ORP ČO NAJSKÔR!
Vyžiadanie kódu ORP trvá do 5 pracovných dní a doba sa s náporom žiadostí môže predlžovať. Bez tohto kódu nebudeme schopní aktualizovať váš pokladničný systém na eKasu, preto žiadosť neodkladajte.

Dôležité upozornenie: Po pridelení kódu vám nepríde ani sms, ani emailová notifikácia o pridelení. Je potrebné skontrolovať schránku na portáli Finančnej správy – oznámenie o pridelení kódu nájdete v tej istej sekcii, odkiaľ bola odoslaná žiadosť o pridelenie. Pokiaľ vám kód ORP nebude pridelený ani po uplynutí 5 pracovných dní, skúste sa pre istotu skontaktovať s Finančnou správou a overiť si, ako dlho prideľovanie kódov aktuálne trvá.

2. Informácie ohľadom aktualizácie na eKasu

Progres prípravy aktualizačných balíčkov je, boužiaľ, zdĺhavejší, ako sme predpokladali. Od výrobcov fiskálnych tlačiarní (Elcom, Bowa (Pegas), Varos) aktuálne nemáme informáciu, kedy je možné očakávať ich riešenia. Nedokážeme preto garantovať, že sa nám pokladničný systém Papaya POS podarí s ich riešeniami prepojiť do 30.6., nakoľko technické špecifikácie nám budú poskytnuté až po certifikácii. Certifikácia nášho vlastného eKasa riešenia Papaya POS je vo finále a mala by byť ukončená do konca tohto mesiaca. Už budúci týždeň vás budeme informovať o možnosti aktualizácie a ich cenové podmienky. Následne vás budeme individuálne kontaktovať za účelom prípadnej objednávky.